Av. Eda Berat Deniz Geçen hafta ‘Boşanma Danışmanlığı'na Farklı Bir Yaklaşım' başlığı altında, boşanma sürecinde eşler ve çocuklar açısından başarılı boşanmanın nasıl gerçekleştirileceği konusuna odaklanan bir toplantıya konuşmacı olarak katıldım. Boşanmanın temel kavram ve kurallarını örneklerle kısaca özetlediğim, interaktif şekilde gerçekleşen toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını da cevapladım.

Konunun güncelliği ve taraflarının toplumda tanınan ve sevilen kişiler olması dolayısıyla Cem Yılmaz- Ahu Yağtu çiftinin boşanmasına ilişkin görüşüm de bu sorular arasındaydı. Söz konusu boşanmanın başarılı bir boşanma olduğunu ifade ettim, nitekim bir hukukçu olarak başarılı olarak nitelediğim bu boşanma, kamuoyunda da başarılı bir boşanma olarak değerlendirildi.

Ünlülerin hayatı toplumun her zaman dikkatini çeker, yaşamlarının ayrıntılarını bilmek isteriz. Ne giydikleri, kimlerle birlikte oldukları, evlilikleri, çocukları ve tabi ki boşanmaları... Boşanmaların ayrı bir çekiciliği vardır, zira çoğu durumda boşanma davasıyla birlikte, merak ettiğimiz kişilerin evliliklerine ilişkin pek çok ayrıntı ortalığa saçılır. Daha kısa bir süre önce mutluluk pozları veren o ünlü kişilerin birbirleri hakkındaki zehir zemberek açıklamalarını şaşkınlık ve heyecanla izleriz. Çekişmeli bir boşanma davasında çiftler kendilerini boşanmada haklı göstermek zorunda olduklarından, karşı tarafın nasıl da kötü bir eş olduğuna ilişkin deliller, belgeler sunarlar dosyaya, kimi zaman ihanete ilişkin fotoğrafları, videoları tüm toplum hep birlikte izleriz. Bu tür davalar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, davayı hangi taraf kazanırsa kazansın, aslında davanın kazananı olmaz zira her iki taraf da yıpranmış, özel hayatları ifşa olmuş ve toplum gözünde küçük düşmüş olurlar.

En büyük zarara ise çiftin çocukları uğrar. Kamuoyunun önünde birbiriyle kavga eden, hakaretler eden, boşanma davalarına ilişkin tüm ayrıntıların herkesçe bilindiği bir anne-babanın çocuğu olmak, çocuk hangi yaşta olursa olsun, katlanılması çok zor bir durumdur. Kaldı ki, çağımız internet çağı, anne-babası boşanırken daha bir bebek olan çocuk, yaşı ilerleyince bu konuya ilişkin tüm olumsuz ayrıntıları birkaç tuşa basarak yıllar sonra da olsa öğrenme şansına -şanssızlığına mı demeli-  sahip. Dolayısıyla bir kez basına yansıyan olumsuz bir boşanmanın zararlı sonuçlarından ne anne-babanın ne de çocuğun, tabiri caizse kaçışı yok.

Bu genel açıklamalardan sonra Cem Yılmaz - Ahu Yağtu boşanmasını değerlendirdiğimizde, boşanmalarını anlaşarak tek celsede gerçekleştirdiklerinden dolayıdır ki, ne yıllar süren bir davaya, ne de özel hayatlarının tüm ayrıntılarının gözler önüne serilmesine fırsat vermediklerini, dolayısıyla boşanma sürecini başarılı bir şekilde yönettiklerini görüyoruz. Bu hususu ve yine ortak çocuklarının geleceğinin planlanması konusunda vardıkları anlaşmayı da göz önüne aldığımızda, bu davanın kaybedeni yok, en büyük kazananı ise ‘Kemal Bebek'.

Av. Eda Berat Deniz  

Av. Eda Berat Deniz 1999 Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur, İstanbul Barosu'na kayıtlıdır. Boşanma ve aile hukuku üzerine uzmanlaşmıştır